3. Nesil Kahve Demleme

Kahvenin bir içecek olarak tüketilmeye başlanması çok eski tarihlere dayanmaktadır. İnsanlar içinde bulundukları dönemin şartları ve teknolojinin elverdiği imkanlar ölçüsünde kahvelerini demlemişlerdir. Kahve tüketiminin yaygınlaşması ile beraber “Kahve Nesilleri” denilen birinci nesil, ikinci nesil ve 3. nesil kahve demleme dönemleri ortaya çıkmıştır.

1. nesil kahvecilik döneminde kahve başlıca olarak alınıp satılmakta ve tüketilmekteydi.  Bu dönemde kahveler suda çözünebilmesi için çeşitli kimyasal aşamalardan geçirildi. Bu da kahvenin tadını kaybetmesine ve zararlı bir kahve kültürü oluşmasına sebep oldu. Bu dönemin en önemli gelişmesi Austin ve R.W. Hills’in kahveyi vakumlu poşetlere koyarak ömrünü uzatma fikriydi. 2. nesil kahvecilik dönemi ile birlikte sağlıksız kahveler yerine doğal kahve çekirdekleri ile elde edilen kahvelere bıraktı. Bu dönemde espresso, mocha ve latte gibi kahveler ortaya çıkmaya başladı. Dönemin kahvecilik anlayışı asıl olarak 1960 sonrasında Starbucks ve Cafe Nero gibi kahve zincirlerinin yayılması ile başladı. 3. nesil kahve anlayışı ise kahveyi sadece bir tüketim ürünü olmaktan çıkarmıştır. Bu dönemin kahve anlayışı, kahveyi nitelikli hale getirip kahve severler için bir sanat eserine dönüştürme gerekliliğidir. Bu aşamada kahvenin çekirdek türü, kavrulma süresi ve kavrulma derecesi, tazeliği, dinlendirilme süresi ve demlenirken kullanılan ekipmanlar önem arz etmektedir.

3. Dalga Kahveci’ nedir?

Etraftaki kahvecilerin çokluğuna akıl sır erdiremeyenler için “3. dalga kahveci nedir?” “Hangilerine gitmeli?” sorularına yanıt olacak bir rehber hazırladık. Hazırsanız başlıyoruz!

Kahveyi çekirdek olarak alıp içeride kendisi kavuran, farklı farklı pişirme ve demleme yöntemlerini deneyen yeni nesil, butik kahvecilere 3. dalga kahveci diyoruz. Bu kahvecilerin ülkemizdeki ortak noktası çok küçük alanlara sıkışmış olmaları, fakat dünyada Starbucks büyüklüğünde örnekleri de mevcut. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki bir kahveci ne kadar butikse, kahvesine ayıracağı zaman artıyor ve yepyeni yöntemler deneyerek kendini bir tık öteye götürüyor.

Artık 3. dalga kahvecinin ne olduğunu öğrendiysek, şehrin en iyi kahvelerini listeleyebiliriz! Elbette siz önünüze ilk gelen kahveciye de girebilirsiniz. Yine de tavsiyelerimize kulak asmanızda fayda var, çünkü kahve ticaret için değil aşk için yapılan bir iştir.